Jak zadbać o ogrzewanie dużej hali stalowej?
Planując budowę dużych i wysokich powierzchni należy stanąć przed często dużym wyzwaniem jakim jest ich ogrzewanie. Przestrzenie takie jak hale stalowe wymagają szczególnego podejścia w kwestii instalowanego systemu grzewczego. Wybrane rozwiązanie powinno odpowiadać standardom nowoczesnego ogrzewania, powinno być także komfortowe oraz energooszczędne. Należy zatem uważnie dobrać system i urządzenia, które zapewnią komfort pracownikom, a także bezpieczeństwo wszelkich odbywających się na hali procesów, takich jak: procesu produkcji, magazynowania itp.
Specyfika funkcjonowania hali, a ogrzewanie
Przy planowaniu systemu grzewczego na danej hali stalowej, warto zwrócić uwagę na wiele zróżnicowanych czynników m.in.: na stopień emitowanego hałasu. Często zdarza się bowiem, że w tego typu przestrzeni wielkopowierzchniowej zatrudnieni pracownicy oraz pracujące maszyny generują bardzo dużo intensywnych dźwięków, które nieuniknienie wpływają na komfort pracy i przebywania na hali. Przy decydowaniu się na dany układ wentylacyjny oraz grzewczy warto zatem wybrać taki, który pracuje możliwie najciszej, aby nie stanowił on dodatkowego źródła hałasu, a co za tym idzie dyskomfortu dla przebywających na terenie obiektu osób.
Dodatkowo, bardzo istotny jest również fakt, że w dużych i wysokich budynkach i halach występując znaczne utraty ciepła w krótkim czasie. Przyczyną pojawiających się strat jest częste otwieranie drzwi, okien i bram, a także ruch pojazdów oraz intensywny ruch ludzi. Aby korzystać z dużych przestrzeni w sposób oszczędny, należy okresowo obniżać temperaturę oraz stosunkowo szybko ją podnosić. Pomocna może okazać się odpowiednia cyrkulacja powietrza, która ma duże znaczenie także przy usuwaniu chemicznych zanieczyszczeń.
Przykładowe rozwiązania
Planując budowę profesjonalnej hali stalowej, warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami dotyczącymi ogrzewania tego obiektu. Obecnie na rynku istnieje zróżnicowany wybór maszyn oraz narzędzi, które powalają na efektywne ogrzewanie wielkopowierzchniowych hal stalowych. Pośród nich wyróżnia się:
- klasyczne grzejniki wodne (świetnie sprawdzają się także jako tzw. ogrzewanie dyżurne),
- nagrzewnice pozwalające na powietrzne ogrzewanie hal (przy tym wariancie warto wziąć pod uwagę powstające na hali przeciągi, ponieważ w niektórych przypadkach mogą one uniemożliwić prawidłowe działanie nagrzewnic),
- promienniki wodne (wygodne rozwiązanie, gdy pracownicy znajdują się w wyznaczonych strefach hali),
- kurtyny powietrzne (rozwiązanie charakteryzujące się najmniejszą bezwładnością),
- oraz opalane biomasą lub ekogroszkiem węglowym generatory ciepłego powietrza.