Jak wygląda wznoszenie hali stalowej?
Jeśli szukasz obiektu, który doskonale spełni funkcje zarówno hal produkcyjnych, magazynowych, logistycznych, sportowych, dla rolnictwa, handlowych czy targowych, hale stalowe są tym, czego szukasz. Ich produkcja jest niezwykle prosta, szybka i tania.
Jak wygląda stawianie hali stalowej?
Wszystko zaczyna się od projektu
Podstawą hali stalowej jest jej dobry projekt. Musi być dostosowany do tego, jaki cel hala ma spełniać. Warto zwrócić się do biura projektowego, które weźmie pod uwagę wszystkie nasze sugestie i prośby.
Konstrukcja
Szkieletem hali stalowej jest jej konstrukcja. Zazwyczaj jest to konstrukcja bezspawowa, łączona wyłącznie za pomocą śrub. Poszczególne elementy konstrukcji skręcane są na miejscu.
Konstrukcje najczęściej wykonuje się w układzie słupowo-kratowym lub słupowo-ryglowym. Oparte są na blachownicy. Natomiast konstrukcję drugorzędną stanowić będą najczęściej płatwie dachowe i rygle ścienne.
Obudowa ścian i dachu
Po zabezpieczeniu konstrukcji środkiem antykorozyjnym przychodzi czas na obudowę ścian i dachu hali stalowej.
Najczęściej stosowane rozwiązania to płyty warstwowe, wypełnione rdzeniem z poliuretanu, styropianu, wełny mineralnej lub pianki PIR oraz blachy trapezowe, wypełnione wełną mineralną. W przypadku hal nieizolowanych należy zastosować wyłącznie blachę trapezową.
Z kolei na dach stosuje się blachę trapezową, następnie wełnę mineralną, piankę poliuretanową lub styropian, a na koniec membranę dachową PCV lub papę termozgrzewalną. Równie często implementowane jest rozwiązanie, w którym stosuje się blachę trapezową z wełną mineralną lub płytę warstwową dachową, wypełnioną rdzeniem z poliuretanu.
Wyposażenie hali
Ostatnim etapem w produkcji hal stalowych jest wyposażenie hal stalowych. Należy zamontować bramy, drzwi, okna, świetliki dachowe, klapy dymowe oraz systemy rynnowe. Nieodzowne będą instalacje przeciwpożarowe oraz instalacje pozwalające pozyskiwać i odzyskiwać energię.
Dopiero tak doposażona hala może należycie spełniać swoje funkcje.