Etapy tworzenia hali stalowej
Hale stalowe są obecnie budowane przez przedsiębiorców z różnych dziedzin. Są to lekkie konstrukcje, stworzone z wytrzymałych materiałów, więc można je użytkować przez wiele lat i dodatkowo rozbudowywać w zależności od potrzeb. Co ważne, ich montaż jest znacznie szybszy niż budowa tradycyjnego budynku.
Kluczowe elementy tworzenia hal stalowych
W pierwszym etapie najważniejsze jest wykonanie prawidłowej specyfikacji. Inżynierowie projektują tego rodzaju konstrukcje zgodnie z potrzebami danego klienta, dostosowując optymalne rozwiązania. W następnym etapie przygotowywany jest szczegółowy plan i rysunki konstrukcji. Niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia na budowę.
Konstrukcje hal stalowych montowane są najczęściej przez okres od ok. 4 do 8 tygodni. Jest to znacznie krótszy okres niż w przypadku obiektów murowanych. W pierwszej kolejności przygotowywany jest teren, na którym ma stanąć konstrukcja. Później przygotowywane są ramy konstrukcji głównej.
Kluczowym elementem tej inwestycji jest wykonanie odpowiednich fundamentów, które w dużym stopniu decydują o późniejszej trwałości obiektu.
Później nadchodzi czas na wzniesienie konstrukcji właściwej. W tym przypadku czas realizacji zależy od wielkości budynku. Niewielkie hale mogą być postawione nawet w jeden dzień, natomiast w przypadku dużych obiektów prace trwają nawet do tygodnia lub dłużej.
Zwykle sporo czasu pochłania obudowanie konstrukcji poszyciem wykonanym z ocynkowanej blachy. W tym przypadku również wiele zależy od specyfiki obiektu. Budynki proste o niedużych rozmiarach obudowuje się w ciągu tygodnia. Większe i bardziej skomplikowane konstrukcje mogą wymagać poświęcenia nawet miesiąca. Po zakończeniu wszystkich prac konstrukcyjnych nadchodzi moment przeprowadzenia końcowej inspekcji. Wówczas również inwestor otrzymuje całą niezbędną dokumentację dotyczącą wybudowanej hali stalowej.
Kluczowe dla trwałości wytrzymałości hali są przede wszystkim materiały, które zostały użyte do jej wykonania, czyli profile stalowe i inne elementy konstrukcyjne.