займ на карту займ на карту срочно без отказа

Obudowa dachu w halach stalowych

Kategoria: Blog

dach stalowy

Dachy w halach mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów, ale najczęściej jest to konstrukcja stalowa. Z całą pewnością jest to jeden z najważniejszych elementów hali, która spełnia wiele istotnych funkcji, i co ważne – nieco innych niż w przypadku budownictwa mieszkaniowego.

Główne funkcje dachów w halach stalowych

W projektowaniu i realizacji hal stalowych dach stanowi element, któremu poświęca się sporo uwagi ze strony konstruktorów. Najczęściej w najmniejszym stopniu zwraca się uwagę na aspekty estetyki, która zazwyczaj schodzi nieco na drugi plan w stosunku do kwestii użytkowych. W halach stalowych do zastosowania przemysłowego najczęściej stosuje się dachy płaskie, co jest związane z dość dużą powierzchnią, jaką cechują się tego rodzaju obiekty.

Dodatkowo warto pamiętać, że w obiektach tego rodzaju dachy, podobnie jak m.in. obudowa ścian, mogą być narażone na różnorodne uszkodzenia mechaniczne, a także oddziaływanie niekorzystnych warunków zewnętrznych oraz środowiska wewnętrznego. Obudowa dachu musi być więc maksymalnie wytrzymała, nieprzenikliwa i odporna na różnorodne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, w tym zmienne warunki pogodowe.

Solidna konstrukcja dachu musi zapewniać bezpieczeństwo pracownikom i wszystkim osobom znajdującym się wewnątrz obiektu, a także w jego pobliżu.

Z tego też powodu realizacja hal stalowych powinna być powierzona profesjonalnemu, renomowanemu wykonawcy. Ogromną rolę odgrywa również projektant, który dokonuje wyboru konstrukcji dachowej w oparciu o specyfikę budowy.

 

Najczęściej stosowane obudowy dachów

Najczęściej stosowane obudowy dachów, które zapewniają wytrzymałość, odporność i solidność konstrukcji, to:

  • blacha trapezowa – wełna mineralna, pianka poliuretanowa, pianka PIR lub styropian – membrana dachowa PCV lub papa termozgrzewalna
  • blacha trapezowa – wełna mineralna – blacha trapezowa
  • płyta warstwowa dachowa wypełniona rdzeniem z poliuretanu, styropianu lub wełny mineralnej
  • blacha trapezowa z antykondensatem (tylko w przypadku hal nieizolowanych)
pinit-fg-en-rect-gray-20