5 zalet hal sportowych ze stali
Obiekty sportowe mają swoją indywidualną specyfikę, która mocno wpływa na sposób, w jaki powinny zostać zaprojektowane. Większość popularnych dyscyplin sportowych wymaga dużej ilości wolnej przestrzeni. Zwykle potrzebna jest nie tylko znaczna powierzchnia, ale również sporo miejsca nad głowami zawodników. Budowa zadaszonych hal, które będą wykorzystywane jako areny sportowych zmagań, wiąże się także z koniecznością pomieszczenia trybun dla widzów. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na wzniesienie budynku przeznaczonego na potrzeby różnych konkurencji jest podjęcie decyzji o wyborze hali stalowej. Tego rodzaju obiekty sprawdzają się zarówno, gdy w grę wchodzi budowa basenu czy lodowiska, jak i hali do uprawiania sportów drużynowych czy lekkiej atletyki. Zobaczmy, jakie są największe zalety takiego rozwiązania.
Duża rozpiętość dachu ściśle dopasowana do potrzeb
Hale stalowe ze względu na swoją konstrukcję dają możliwość budowy obiektu, którego dach nie jest podparty umieszczonymi wewnątrz słupami. Konstrukcje jednonawowe mogą korzystać z podpór rozmieszczonych wzdłuż ścian, dzięki czemu miejsce wewnątrz jest wykorzystane w pełni. Zawodnicy mają dość przestrzeni niezbędnej do uprawiania wybranej dyscypliny, a słupy nie zasłaniają widoczności zebranej w hali widowni.
Istnieje wiele rozwiązań pozwalających na budowę hal stalowych o bardzo dużej rozpiętości dachu. Dla obniżenia masy konstrukcji można stosować słupy i dźwigary wykonane z przestrzennych kratownic. W największych obiektach używa się specjalnie zaprojektowanych przekryć strukturalnych, składających się z dwóch połączonych ze sobą siatek zbudowanych z elementów tworzących stalowy ruszt. Przy szczególnie dużych obiektach stosuje się nawet stalowe kopuły.
Konstrukcja, którą można wykonać w krótkim czasie
Mocną stroną hal stalowych jest również stosunkowo krótki czas realizacji projektu. W przypadku korzystania z wcześniej przygotowanych elementów prefabrykowanych cały obiekt może być postawiony bardzo szybko. Prace związane z niezbędnym fundamentowaniem zwykle nie wymagają szczególnie skomplikowanych zabiegów, ograniczając się do wykonania stóp fundamentowych pod słupy konstrukcji nośnej. W ekspresowym tempie można też wykonać pokrycie dachowe oraz ściany, zwłaszcza jeśli projektant przewidział użycie płyt warstwowych.
CZYTAJ TAKŻE: Jakie wymogi są stawiane halom sportowym?
Łatwy montaż elementów wyposażenia
Konstrukcja hali stalowej powoduje, że montaż wszystkich systemów związanych z wentylacją i klimatyzacją obiektu jest niezwykle prosty. Problemów nie nastręcza również wykonanie instalacji przeciwpożarowych i oddymiających. Szybko i łatwo można ułożyć potrzebne okablowanie elektryczne. W przypadku hali stalowej łatwe jest też właściwe przygotowanie podłoża, niezależnie czy będzie to hala przeznaczona do urządzania zawodów hippicznych z nawierzchnią ziemną, czy boisko do rozgrywania meczów siatkówki, piłki ręcznej lub koszykówki pokryte parkietem. Niezwykle łatwe będzie również wykonanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a także budowa dodatkowych pomieszczeń zaplecza technicznego.
Pełne dopasowanie obiektu do potrzeb inwestora
Specyfika projektowania i wykonania hali stalowej sprawia, że obiekt może być ściśle dopasowany do potrzeb inwestora. Wielką zaletą jest to, że budynek tego rodzaju łatwo przystosować do zmieniających się wymagań, np. zmiany sposobu użytkowania, a w razie potrzeby także powiększyć, np. przedłużając halę sportową. Niezwykle ważna jest też łatwość aranżacji przestrzeni w hali i stosowania dodatkowych elementów doświetlających, czy to za sprawą przeszklonych ścian – co jest możliwe ze względu na to, że wszystkie obciążenia przenoszą słupy – czy specjalnych świetlików umieszczanych w połaci dachowej.
Niższe koszty budowy
Wybór technologii hali stalowej oznacza niższe koszty ukończenia obiekty niż w przypadku tradycyjnej technologii murowej czy wykonania struktury nośnej z żelbetu. Ze względu na krótszy czas wykonywanych prac mniejsze będą również wydatki na robociznę. Ważne jest również to, że ze względu na możliwość zastosowania dobrej termoizolacji wnętrze obiektu może być ciepłe i nie wymagać wielkich nakładów na ogrzewanie. Hale stalowe są niezwykle trwałe i odporne na długotrwałe użytkowanie. Wszystkie elementy są bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją i wytrzymałe na powstające podczas użytkowania obciążenia.