займ на карту займ на карту срочно без отказа

Zastosowanie stali w obiektach jednokondygnacyjnych

Kategoria: Blog

Fotolia-144782342-Subscription-Monthly-M-1200x540

Współczesne konstrukcje hal stalowych stanowią najczęściej obiekty o zastosowaniu handlowym, przemysłowym lub rolniczym. Przeważnie stanowią one budynki jednokondygnacyjne.

Specyfika stalowych konstrukcji jednokondygnacyjnych

Stalowe jednokondygnacyjne budynki jedno- lub wielonawowe mogą pełnić wiele różnorodnych funkcji. Zwykle znajdują zastosowanie jako obiekty magazynowe, centra dystrybucyjne, centra sprzedaży detalicznej, sale wystawowe, hale sportowe oraz różnorodne przestrzenie handlowe. Od zastosowania i zapotrzebowania inwestorów zależą ich najważniejsze parametry, takie jak długość, szerokość i wysokość. Każdy rodzaj budynku posiada własne wymagania dotyczące rozplanowania przestrzeni wewnętrznej. W bardzo wielu przypadkach istnieje konieczność zaprojektowania przestrzeni, która będzie całkowicie pozbawiona elementów konstrukcyjnych lub takiej, w której liczba występujących słupów wewnętrznych jest ograniczona do niezbędnego minimum. Każda konstrukcja stalowa jest więc projektowana z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Należy jednak pamiętać przy tym, że nawet budynki zaprojektowane z myślą o konkretnym zastosowaniu nie tracą na wartości i mogą być w przyszłości ponownie wykorzystane, np. podzielone, połączone z innymi budynkami, zmodyfikowane lub rozbudowane. Możliwość ponownego wykorzystania elementów stalowych jest jedną z ważniejszych zalet tego rodzaju konstrukcji.

Warto przy tym dodać, że w wielu sytuacjach względy ekonomiczne i użytkowe mają znacznie większe znaczenie niż np. wygląd obiektu. Dzieje się tak najczęściej w przypadku hal magazynowych czy produkcyjnych. Wszystkie elementy projektowane są z myślą o późniejszym zastosowaniu w praktyce. Bardzo ważna jest więc rola projektanta, który jak najlepiej zrozumie potrzeby inwestora i dostosuje wszystkie rozwiązania technologiczne adekwatnie do jego potrzeb.

Jednokondygnacyjne konstrukcje stalowe z elementów prefabrykowanych powstają stosunkowo szybko, co znacznie przyspiesza proces realizacji całej inwestycji, a jednocześnie ogranicza koszty związane z realizacją budowy.

pinit-fg-en-rect-gray-20