займ на карту займ на карту срочно без отказа

Specyfika obudów hal stalowych

Kategoria: Blog

specyfika obudów hal stalowych

Solidna obudowa ścian oraz dachów w konstrukcjach hal stalowych przede wszystkim ma na celu ochronę przed działaniem różnorodnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, niskie temperatury czy opady, a także zanieczyszczeń zewnętrznych, np. pyłów i innych zabrudzeń. Poszczególne elementy obudów, a także ich specyfika zależy przede wszystkim od charakteru hali stalowej, jej przeznaczenia oraz rozwiązań zawartych przez projektanta w projekcie konstrukcji.

Obudowy w budynkach halowych

Dachy i ściany w halach stalowych to elementy konstrukcyjne o charakterze osłonowym, które najczęściej wykonane są z m.in. blachy fałdowej, a także kaset ściennych, płyt fasadowych czy płyt warstwowych. W zależności od zapotrzebowania i przeznaczenia danej hali, można zastosować elementy ocieplane lub nieocieplane. Różnią się one również innymi parametrami, np. wilgotnościowymi. Zwykle specyfikę obudowy planuje się już na etapie projektowym, ustalając wszystkie szczegóły wraz z inwestorem.

Płyty warstwowe to gotowe, prefabrykowane elementy, które mocowane są do stworzonej wcześniej konstrukcji bazowej. Zwykle nie wymagają stosowania dodatkowych warstw, np. izolacyjnej, jednak powinny być montowane w sposób profesjonalny i bardzo staranny.

Dobór odpowiedniego rodzaju obudowy hali zależy nie tylko od walorów estetycznych, specyfiki montażu, parametrów technicznych, ale również ciężaru własnego poszczególnych elementów.

Na etapie projektowania hal stalowych należy zwrócić uwagę na dobór materiałów, z których wykonane są elementy osłonowe ścian i dachów, a także stolarki okiennej. Bardzo ważne są w tym przypadku parametry cieplno-wilgotnościowe oraz akustyczne. Planowanie całej konstrukcji powinno odbywać się z uwzględnieniem warunków środowiska zewnętrznego, jak i specyfiki użytkowania wnętrza hali.

Nowoczesne rozwiązania w zakresie obudowy ścian

Do obudowy ścian nowoczesnych konstrukcji stalowych wykorzystywane są m.in.:

  • płyty warstwowe wypełnione rdzeniem z poliuretanu, styropianu, wełny mineralnej bądź pianki PIR (odporność ogniowa EI30)
  • obudowy typu: blacha trapezowa – wełna mineralna – blacha trapezowa
  • w przypadku hal nieizolowanych – blacha trapezowa
pinit-fg-en-rect-gray-20